Thiamethoxam 75% WDG Insecticides for Agriculture Pesticides Chemical insecticide
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Averstar |
| Certification: | COA, MSDS |
| Model Number: | 75% WDG |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000kg |
|---|---|
| Price: | $2-10 |
| Packaging Details: | 1kg/bag |
| Delivery Time: | 15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 10000kg per week |
|
Detail Information |
Product Description
Thiamethoxam 75% WDG Low toxic nicotinic insecticide
Use range and usage
| Crop (or range) | Control object | Preparation dosage | Instructions |
|---|---|---|---|
| Rice | Rice planthopper | 3-4 g/ 150M2 | spray |
Product performance
This product is a novel low-toxic nicotinic insecticide with both stomach poisoning, contact and systemic action. After application, it can be quickly absorbed by the roots or leaves of the crops and transmitted to all parts of the plant, which has good control effect on rice planthoppers.
Use technical requirements
- Control rice paddy rice planthoppers, spray evenly according to the dosage to be diluted with water, and apply up to 2 times in a season. The safety interval is 28 days.
- 2, windy days or expected to rain within 1 hour, do not apply.
Precautions
- Wear impervious gloves when dispensing. Wear long sleeves, trousers and boots and wear a hat when applying.
- Observe the use of this product in accordance with the "Pesticide Safety Use Regulations". Avoid splashing liquids, clothing and skin. Sprayers should wear protective clothing, masks, gloves, etc. After washing, thoroughly clean the equipment and immediately wash hands and wash your face with soap.
- Used containers should be disposed of properly, not for other purposes, and should not be discarded at will.
- This product is highly toxic to bees and silkworms, and the flowering plant flowering period and mulberry garden and silkworm room are prohibited. Fish or shrimp and crabs are not allowed to raise rice fields, and the wastewater after application should not be discharged directly into water bodies.
- Keep away from the aquaculture area and do not clean the application equipment in rivers and other water bodies. The trachoma bee release area is disabled.
- Grazing and livestock entry are prohibited within 24 hours after application; do not harvest at safe intervals.
- It is recommended to use insecticides in rotation with other mechanisms of action.
- Pregnant women and lactating women avoid contact.



