Triadimefon 20% EC Fungicides Good Choice for Eliminating Fungi at 82°C Melting Point
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Averstar |
| Certification: | COA, MSDS |
| Model Number: | 20% EC |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 |
|---|---|
| Price: | 1-10 per kg |
| Packaging Details: | 500ml |
| Delivery Time: | 15-20 work days |
| Payment Terms: | T/T,L/C |
| Supply Ability: | 100000kg per month |
|
Detail Information |
|||
| PD No.: | 43121-43-3 | CAS No.: | 43121-43-3 |
|---|---|---|---|
| Other Names: | Triadimefon | MF: | C14H16ClN3O2 |
| EINECS No.: | 256-103-8 | State: | Liquid |
| Purity: | 20% | Application: | Agrochemicals & Pestcides |
| Melting Point: | 82°C | Refractive Index: | 1.5388 |
| Port: | Shanghai | ||
| Highlight: | Triadimefon Chemical Fungicide,wheat Chemical Fungicide,20% EC triadimefon fungicide products |
||
Product Description
Triadimefon 20% EC Fungicide
This product is a triazole fungicide that provides excellent control of wheat powdery mildew. After being absorbed by various parts of the plant, it is conducted throughout the plant body, ensuring comprehensive protection.
Key Benefits:
- Effective control of wheat powdery mildew
- Systemic action: Absorbed and transported throughout the plant
- Broad-spectrum protection against fungal diseases
Target Industries: Agriculture, Crop Protection
Applications: Wheat fields, prevention and treatment of fungal infections.
Product Attributes
FOB Unit: kilograms
Product MOQ: 1000
FOB Price: $1.00 - $50.00
Packaging & Delivery: 500g/bag, 1kg/bag
Technical Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| PD No. | 43121-43-3 |
| CAS No. | 43121-43-3 |
| Other Names | Triadimefon |
| MF | C14H16ClN3O2 |
| EINECS No. | 256-103-8 |
| State | Liquid |
| Purity | 20% |
| Application | Agrochemicals & Pestcides |
| Melting Point | 82°C |
| Refractive Index | 1.5388 |
| Port | Shanghai |
Ratings & Review
Want to Know more details about this product





Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews