Agricultural Herbicides Trifloxysulfuron sodium 75% WDG for Cotton
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Averstar |
| Certification: | COA, MSDS |
| Model Number: | 75% WDG |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 kg |
|---|---|
| Price: | $1-10 |
| Packaging Details: | 100g/bag, 250g/bag |
| Delivery Time: | 15 days |
| Payment Terms: | L/C,T/T |
| Supply Ability: | 10000 kg per week |
|
Detail Information |
|||
| Highlight: | Trifloxysulfuron sodium herbicide for cotton,75% WDG agricultural herbicide,Cotton weed control herbicide |
||
|---|---|---|---|
Product Description
Product Name: Trifloxysulfuron-sodium
Chemical Name: N-[[(4,6-dimethoxy-2-pyrimidinyl)amino] carbonyl]-3-(2,2,2-trifluoroethoxy)-pyridin-2-sulfonamide sodium salt
CAS No.: 199119-58-9
Molecular Formula: C14H13F3N5NaO6S
Molecular Weight: 459.3
Purity: 95%TC, 75%WG
Appearance: Odourless, white to off-white powder
Melting Point: 170-177 °C
Density: 1.63 (21°C)
Solubility: In water 25 500 mg/l (pH 7.6, 25 °C)
| Item | Standard | Test Results | |
|---|---|---|---|
| Identification | A.H-NMR:Comply with the structure | Complies | |
| B.LC-MS:Comply with the structure | Complies | ||
| C.The IR spectrum of sample should be identical with that of reference standard; | Complies | ||
|
D.HPLC-ESI-MS The retention time of the major peak in the chromatogram of the Assay preparation corresponds to that in the chromatogram of the Standard preparation, as obtained in the Assay. |
Complies | ||
| Crystallinity | meets the requirements. | Complies | |
| Loss on drying | ≤2.0% | 0.19% | |
| Heavy metals | ≤10 ppm | <10ppm | |
| Water | ≤1.0% | 0.1% | |
| Related substances | Unspecified impurities: for each impurity | ≤0.10% | <0.10% |
| Total Impurity | ≤0.5% | 0.18% | |
| Purity | ≥99.0% | 99.7% | |
| Assay | 99.0%~101.0% (anhydrous substance). | 99.8% | |
| Storage | Preserve in well-closed, light-resistant and airtight containers. | Complies | |



