Glyphosate 75.7% WDG Granular Trusted Herbicide for Sustainable Agriculture
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Averstar |
| Certification: | MSDS |
| Model Number: | 75.7% SG |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 kg |
|---|---|
| Price: | $2-10 per kg |
| Packaging Details: | 1kg |
| Delivery Time: | 15 days |
| Payment Terms: | T/T,L/C |
| Supply Ability: | 10000 kg per month |
|
Detail Information |
|||
| PD No.: | 1071-83-6 | CAS No.: | 1071-83-6 |
|---|---|---|---|
| Other Names: | Glyphosate | MF: | C3H8NO5P |
| EINECS No.: | 213-997-4 | State: | GRANULAR |
| Purity: | 75.7% WDG | Application: | Herbicide |
| Classification: | Herbicide | Form: | Granules |
| Port: | Shanghai Or Shenzhen | ||
| Highlight: | WDG glyphosate herbicide granules,Sustainable glyphosate herbicide granules,glyphosate isopropylammonium Granular |
||
Product Description
Glyphosate 75.7% WDG Granular Trusted Herbicide for Sustainable Agriculture
Product Overview
Agrochemicals Herbicide Glyphosate 75.7% SG is a non-volatile white solid with a specific gravity of 0.5. It melts around 230°C with decomposition and has water solubility of 1.2% at 25°C. The formulation is insoluble in general organic solvents, while the glyphosate isopropyl amine salt is completely water-soluble. This product is flammable, explosive, and maintains stability under standard room temperature storage conditions.
Key Benefits
- Effective broad-spectrum weed control
- Suitable for various agricultural applications
- Easy to handle granular formulation
- Stable under standard storage conditions
Target Industries:
Agriculture, Horticulture, Land Management
Applications:
Pre-emergent and post-emergent weed control in crops, orchards, and non-crop areas
Product Specifications & Pricing
FOB Unit:
Kilograms
Product MOQ:
2000 Kilograms
FOB Price:
$5.00 - $10.00
Supply Ability:
10000 Kilogram/Kilograms per Month
Packaging & Delivery
Big packs: 25kg craft bag/ woven bag/ fiber drum
Small packs: 100g, 200g, 250g, 500g, 1kg, 2kg aluminum bags/ water soluble bags
Small packs: 100g, 200g, 250g, 500g, 1kg, 2kg aluminum bags/ water soluble bags
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| PD No. | 1071-83-6 |
| CAS No. | 1071-83-6 |
| Other Names | Glyphosate |
| MF | C3H8NO5P |
| EINECS No. | 213-997-4 |
| State | GRANULAR |
| Purity | 75.7% WDG |
| Application | Herbicide |
| Classification | Herbicide |
| Form | Granules |
| Port | Shanghai Or Shenzhen |
Ratings & Review
Want to Know more details about this product





Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews