Professional Grade Oxadiazon 12.5% EC 95% TC Paddy Herbicide weedicide in paddy
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Averstar |
| Certification: | COA, MSDS |
| Model Number: | 95% TC |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000kg |
|---|---|
| Price: | $1-10 |
| Packaging Details: | 25kg/fiber can |
| Delivery Time: | 15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 10000kg/15 days |
|
Detail Information |
|||
| PD No.: | 19666-30-9 | CAS No.: | 19666-30-9 |
|---|---|---|---|
| Other Names: | Oxadiazon Herbicide | MF: | C15H18Cl2N2O3 |
| EINECS No.: | 243-215-7 | State: | Liquid |
| Purity: | Oxadiazon 12.5% EC | Application: | Oxadiazon Herbicide |
| Classification: | Herbicide | Oxadiazon-Appearance: | Transparence Liquid |
| Oxadiazon-pH Value: | 5-8 | Oxadiazon-Water%: | 0.3max |
| Port: | Shanghai | ||
| Highlight: | 95% TC Paddy Herbicide,Oxadiazon Paddy Herbicide,Oxadiazon paddy post emergence herbicide |
||
Product Description
Professional Grade Oxadiazon Herbicide
This product is a selective contact herbicide used for soil treatment in transplanted rice fields. It works through the absorption of the stems and leaves of weed buds and exerts good herbicidal activity under the condition of light. weedicide in paddy
Key Benefits:
- Selective contact herbicide for rice fields
- Effective weed control through stem and leaf absorption
- Good herbicidal activity under light conditions
Target Industries: Agriculture, Rice Farming
Applications: Weed control in transplanted rice fields
Product Attributes
FOB Unit: Kilograms
Product MOQ: 2000 Kilograms
FOB Price: $1.00 - $50.00
Packaging & Delivery: 1L bottle, 20L drum
Technical Specifications
| PD No. | CAS No. |
|---|---|
| 19666-30-9 | 19666-30-9 |
| Other Names | MF |
|---|---|
| Oxadiazon Herbicide | C15H18Cl2N2O3 |
| EINECS No. | State |
|---|---|
| 243-215-7 | Liquid |
| Purity | Application |
|---|---|
| Oxadiazon 12.5% EC | Oxadiazon Herbicide |
| Classification | Oxadiazon-Appearance |
|---|---|
| Herbicide | Transparence Liquid |
| Oxadiazon-pH Value | Oxadiazon-Water% |
|---|---|
| 5-8 | 0.3max |
| Port |
|---|
| Shanghai |
Ratings & Review
Want to Know more details about this product



Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews