Agricultural Herbicide Diuron 63% SC, 800g/l
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Averstar |
| Certification: | COA |
| Model Number: | 63% |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 liter |
|---|---|
| Price: | $2-10 per liter |
| Packaging Details: | 1L bottle |
| Delivery Time: | 15 days |
| Payment Terms: | L/C,T/T |
| Supply Ability: | 100000 liter per month |
|
Detail Information |
|||
| PD No.: | 330-54-1 | CAS No.: | 330-54-1 |
|---|---|---|---|
| Other Names: | DCMU,Dichlorfenidim | MF: | C9H10Cl2N2O |
| EINECS No.: | Diuron Herbicide | State: | Liquid |
| Purity: | 80% SC | Application: | Herbicide |
| Classification: | Herbicide | Molar Mass: | 233.09 G/mol |
| Density: | 1.48 G/cm3 | Melting Point: | 158 °C |
| Boiling Point: | 180 °C | Solubility In Water: | 42 Mg/L |
| Port: | Shanghai | ||
| Highlight: | cas 330-54-1 diuron weed killer,800g l diuron weed killer,800g l diuron herbicide |
||
Product Description
Agricultural Herbicide Diuron 63% SC, 800g/l
Diuron Herbicide Overview
Diuron is a substituted urea herbicide that effectively controls a wide variety of annual and perennial broadleaf and grassy weeds, as well as mosses. It works by inhibiting photosynthesis to eliminate unwanted vegetation and is suitable for both agricultural crops and non-crop areas.
Key Benefits
- Controls wide spectrum of weeds and mosses
- Suitable for various agricultural and non-crop applications
- Effective photosynthesis inhibition mechanism
- Available in wettable powder and suspension concentrate formulations
Target Applications
Product Specifications
Commercial Details
| FOB Unit | Liters |
|---|---|
| Minimum Order Quantity | 2000 units |
| FOB Price Range | $1.00 - $50.00 |
| Packaging Options | 100mL, 125mL, 1L, 5L, 10L, 20L PE HDPE Co-EX or customized packaging |
| Delivery Time | 14 days for bulk packaging, 20 days for small packaging |
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| PD No. | 330-54-1 |
| CAS No. | 330-54-1 |
| Other Names | DCMU, Dichlorfenidim |
| Molecular Formula | C9H10Cl2N2O |
| EINECS No. | Diuron Herbicide |
| State | Liquid |
| Purity | 80% SC |
| Application | Herbicide |
| Classification | Herbicide |
| Molar Mass | 233.09 G/mol |
| Density | 1.48 G/cm³ |
| Melting Point | 158 °C |
| Boiling Point | 180 °C |
| Solubility in Water | 42 Mg/L |
| Port | Shanghai |
Ratings & Review
Want to Know more details about this product







Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews