Herbicide Tribenuron Methyl 75% WDG for Effective Elimination
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Averstar |
| Certification: | COA |
| Model Number: | 75% |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000kg |
|---|---|
| Price: | $10-20 per kg |
| Packaging Details: | 100g/bottle |
| Delivery Time: | 15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 10000kg per month |
|
Detail Information |
|||
| PD No.: | 101200-48-0 | CAS No.: | 101200-48-0 |
|---|---|---|---|
| Other Names: | Bensulfuron Methyl | MF: | C15H17N5O6S |
| EINECS No.: | Tribenuron Methyl | State: | GRANULAR |
| Purity: | Tribenuron Methyl 75% WDG | Application: | Tribenuron Methyl Herbicide |
| Classification: | Herbicide | Tribenuron Methyl-Appearance: | Umber Granule |
| Tribenuron Methyl-A.I Content: | 75 % Min | Tribenuron Methyl-pH Value: | 6-8 |
| Port: | Shanghai | ||
| Highlight: | Bensulfuron 75 tribenuron methyl,75 tribenuron methyl Granule,Bensulfuron grass herbicide for wheat |
||
Product Description
Tribenuron Methyl 75% WDG Herbicide
A systemic selective herbicide of the sulfonylurea class, specifically formulated for effective control of broad-leaved weeds including chickweed, shepherd's purse, pig's weed, wheatgrass, and wheat pitcher.
Key Benefits
- Effective control of broad-leaved weeds
- Systemic and selective action
- Sulfonylurea class herbicide
- Suitable for various crops
Target Industries & Applications
Agriculture, crop protection, and weed management in wheat fields.
Product Specifications
FOB Unit:
Kilograms
Product MOQ:
2000 Kilograms
FOB Price:
$1.00 - $50.00
Packaging:
100g per bottle
Technical Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| PD No. | 101200-48-0 |
| CAS No. | 101200-48-0 |
| Other Names | Bensulfuron Methyl |
| MF | C15H17N5O6S |
| EINECS No. | Tribenuron Methyl |
| State | GRANULAR |
| Purity | Tribenuron Methyl 75% WDG |
| Application | Tribenuron Methyl Herbicide |
| Classification | Herbicide |
| Appearance | Umber Granule |
| A.I Content | 75% Min |
| pH Value | 6-8 |
| Port | Shanghai |
Ratings & Review
Want to Know more details about this product




Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews